Governance Bio
Catriona McBean
Appoint Professional

Catriona McBean

Location
Wellington
Experience
18 Years
Remuneration
Paid or Unpaid Roles

Interested In:

Organisations

Sport & Physical Recreation Orgs

Roles

Advisor / Advisory Board
Trustee
Board Member
Committee Member
“I have been involved in sport and sport management for over 25 years and bring a wealth of experience to an organisation.”
Experience
Memberships

Special Interest Groups

Governance Roles

Board Member

Paralympics NZ

September 2014 - Present (3 years)

I have recently been appointed as a Board Member for Paralympics New Zealand. Paralympics New Zealand is affiliated to the International Paralympic Committee (IPC) as the National Paralympic Committee, and is recognised by Sport New Zealand and High Performance Sport New Zealand (HPSNZ) as the National Sports Organisation for disabled athletes. Paralympics New Zealand supports and encourages opportunities for disabled people to participate in sports, from regional, national and international levels. Sports are offered through a network of Regional Parafed Associations, National disabled & able-bodied Sports Organisations, clubs, coaches and individuals. Paralympics New Zealand provides athletes and coaches access to international competitions, such as the Summer and Winter Paralympic Games and IPC World Championships.

Council Member

Orienteering New Zealand

April 2013 - Present (4 years)

As General Manager I sit as a full Council member with voting rights on the Orienteering New Zealand Council. Orienteering NZ (ONZ) exists to promote and encourage orienteering, to support local clubs, as well as to as to govern and be the face of orienteering in New Zealand and to the rest of the world.

Convenor and Treasurer

New Zealand Recreation Association - Wellington Branch

January 1992 - Present (25 years)

I have sat on the New Zealand Recreation Association (NZRA) Wellington Branch committee since 1992. I held the position of Convenor (1995-1998) and Treasurer (1995 to current). I have also sat on the Conference Organising Committee for the 2000, 2005, 2010 and 2015 conferences. NZRA’s vision is to lead and build capability in the New Zealand recreation sector. This is achieved through professional development and standards and benchmarking services, designed to develop individuals and organisations, and to advocate on behalf of the sector to affirm recognition of recreation and sport as essential public services.

Executive Director

Swimming New Zealand

January 2000 - April 2004 (4 years)

As Executive Director of Swimming New Zealand, I held an ex-Officio role on the Swimming New Zealand Council. Swimming New Zealand is the National Sports Organisation (NSO) for competitive pool and open water swimming in New Zealand. Through its membership of Aquatics New Zealand, New Zealand is affiliated to the Federation Internationale de Natation (FINA) and the NZ Olympic Committee (NZOC). Swimming New Zealand also has an active role in the promotion of water safety, learn to swim, education and certification of swimming instructors and swim schools. Swimming New Zealand is a member of Water Safety New Zealand.

Chair, Deputy Chair, and Executive Member

New Zealand Outdoor Assembly

January 1996 - December 1999 (3 years)

I held the positions of Deputy chair (1998-1999), and Chair (1999), as well as siting as an Executive Member. The New Zealand Outdoor Assembly was renamed Outdoors New Zealand, and is the peak organisation providing leadership and support to the outdoor recreation, outdoor education and adventure tourism community.

Executive Roles

General Manager

Orienteering New Zealand

April 2013 - Present (4 years)

The General Manager works directly to the Board to provide organisational, financial and governance guidence and support, and liaison with IOF (the international orienteering organisation) and national organisations including Sport NZ, Drugfree Sport.

Manager

Parafed Wellington

June 2012 - Present (5 years)

In this part-time role, as the lead executive role, I work directly to the Board to provide organisational, financial and governance guidance and support, and liaison with national organisations including Paralympics NZ Halberg Disability Sports Foundation, Rugby Foundationband other regional Parafeds.

National Manager

Sport & Exercise Science NZ

January 2011 - May 2015 (4 years)

As the lead executive role, I work directly to the Board to provide organisational, financial and governance guidance and support. The initial role was a fixed-term contract of 12 + 3 months which not be renewed due financial constraints on the organisation, but I have subsequently been invited back in early 2013 to manage the organisation on a part-time basis.

Operations Manager

Victoria University of Wellington

August 2004 - April 2010 (5 years)

Victoria University of Wellington is a complex multi-layered environment – 4 campuses, 2000+ staff and 20,000 students, which operates within tight political and fiscal frameworks balancing the demands of Government and stakeholders (the students). The role aimed to enhance student’s University experience, making available service and facilities to the University and wider community, predominantly the Recreation Services but also the Student Union Complex and for number of years the student bar. For the last 2 years of my employment, I managed a number of the University’s soft contracts - grounds maintenance, cleaning and sanitation, and vending and working more closely with our Facilities Management and Campus Services teams.

Executive Director

Swimming New Zealand

January 2000 - April 2004 (4 years)

Swimming New Zealand represents in excess of 200 clubs nationwide representing over 20,000 swimmers from those learning to swim to Olympic gold medallists and 150 professional coaches. This lead executive role reported directly to the Board providing day-to-day management of the organisation, sound financial management, liaison with FINA (the international swimming organisation) and national organisations including Water Safety New Zealand, Hillary Commission, New Zealand Sports Foundation, New Zealand Olympic Committee, New Zealand Sports Drug Agency, and more recently SPARC.

Project Manager

Water Safety New Zealand

November 1994 - December 1999 (5 years)

This position included technical, policy and research services, advice and consultancy to Water Safety New Zealand and its 26 members on water safety. Member organisations included Swimming New Zealand, Surf Life Saving New Zealand, Royal New Zealand Coastguard Federation, Plunket, New Zealand Police, to name just a few. I also undertook the role of Event Manager for Lotto Take the Plunge, a 10-day national learn to swim and personal survival programme.

Education

University of Queensland

Mt Eliza Business Leadership Programme, Business Leadership Programme

2002 - 2002

Lincoln University

Masters, Parks and Recreation Management

1990 - 1991

Victoria University of Wellington

BA Honours, Physical Geography

1988 - 1988

Victoria Univeristy of Wellington

BA, Geography & Anthropology

1984 - 1987